Ako sa to celé začalo

Diel 1

Bol krásny deň, ležala som si pohodlne na gauči v ruke s čokoládou, ktorú som od začiatku tohoto tehotenstva musela mať každý deň. Zavola som si o výsledky OGTT testu, ktorý mi v ten deň robili, v rámci tehotenskej prevencie. Výsledok, ktorý mi povedali, bol Gestačný diabetes, teda tehotenská cukrovka. Ohromená som zložila telefón, odložila svoju poslednú čokoládu a začala vyhľadávať, čo to pre mňa a pre moje nenarodené dieťa znamená.

Informácie, ktoré som našla ma však nijako obzvlášť nepotešili. Riziko hypoglémie novoredenca a následne riziko jeho smrti, nedostatok vitamínov, vápnika a iných dôležitých látok, vysoká pôrodná hmotnosť, nepomer veľkosti hlavičky k telu. A tak bolo rozhodnutie jednoznačné. Už ani kúsok čokolády, koláča a ani ničoho iného s obsahom cukru. To som však ešte netušila, čo to všetko obnáša.

S cukrovkou som sa nestretla prvykrát. V rodine ju mámé z každej strany a videla som jej dôsledky. No nikdy som si nemyslela, že sa s ňou osobne stretnem tak skoro. Mám zdravotné vzdelanie, a tak som vedela, že mi v staršom veku hrozí. Snažila som sa používať do kávy brezový cukor a aj som často piekla koláče s týmto cukrom, keďže ocko bol diabetik a mamka mala poruchu gluzóvej tolerancie. No boli to všetko koláče s klasickou bielou múkou, čo som ako neskôr zistila, je hlavný problém.

Po diagnóze som absolvovala stertnutie v diabetickej poradni, kde mi pani doktorka vysvetlila v akých hodnotách, mám udržiavať svoju glykémiu a keď to nepôjde diétou, tak pristúpime k inzulínu. Začala som si teda pravidelne merať glykémie na lačno a po jedle. A tak som zistila, čo moje hodnoty zvyšuje a zostala som niekedy prekvapená. Začala som tiež čítať zloženie výrobkov a zistila, že je ťažké jesť niečo bez cukru, lebo ten dnes pridávajú do všetkého. Prekvapením bolo pre mňa, že ho obsahuje šunka, slané tyčinky, chlieb, rôzne omáčky, polievky, majonézy, šaláty, rastlinné mlieka a mnoho, mnoho výrobkov, ktoré denne jeme. Okrem samotného cukru, bola problémom aj spomínaná múka. Raz som si v dobrej viere, urobila vyprážaný karfiol, že veď to je zelenina. O to väčšie bolo moje prekvapenie nad výsledkom glykémie, ktorá dosiahla vysoké hodnoty. Karfiol bol však obalený v bielej múke a strúhanke, opäť z múky a pravdepodobne aj cukru, navyše bol vypražený na slnečnicovom oleji, čo bol ďalší problém mojich glykémií.

A tak som objavila kokosový olej, kokosové mlieko, raw a paleo stravu, náhrady za múku ako kokosovú, mandľovú a iné, špaldovú múku, pohánku, ovsené vločky, chia semienka a ďalšie produkty zdravej výživy, ktoré dnes bežne používam a snažím sa, aby aj moje, teraz už dve deti, jedli.


© 2016 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky